ODRŽANA 20. REDOVNA SJEDNICA SKUPŠTINE OPŠTINE

Ulica u novoizgrađenom naselju pored magistralnog puta nosiće naziv Ulica Ljubinke Rapić, a ulica koja povezuje Poslovnu zonu i regionalni put R – 474 naziv Ulica Poslovna zona Vijaka, odlučeno je na 20. redovnoj sjednici Skupštine opštine Prnjavor.

Skupština opštine usvojila je i Odluku o proširenim pravima socijalne zaštite u opštini Prnjavor za 2023. godinu kojom je obim prava proširen za obrok za korisnike usluga Opštinske organizacije Crvenog krsta Prnjavor u okviru projekta „Starenje i zdravlje“, na način da će lica bez adekvatnog staranja koja ne žele da budu zbrinuta u ustanove socijalne zaštite ili hraniteljske porodice, dva puta sedmično imati obezbijeđen topli obrok u periodu od 1. aprila 2023. do 15. decembra 2023. godine.

Odlukom Skupštine opštine visina vrijednosti nepokretnosti po zonama na teritoriji opštine Prnjavor, po jednom m2 ostaje na istom nivou kao i prošle godine, kao i visina naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta, osim u dijelu izgradnje objekata preko 400 m2.

„Iako je došlo do značajne promjene cijena na tržištu nismo mijenjali visinu vrijednosti nepokretnosti po zonama na teritoriji opštine, kao ni prosječnu konačnu građevinsku cijenu jednog m2 korisnog stambenog i poslovnog prostora na osnovu koje se obračunavaju naknade za građenje, što smatramo određenom podrškom građanima prilikom izgradnje objekata. Određeno povećanje će se desiti u izgradnji objekata preko 400 m2, što ne smatramo da će teretiti građane, već investitore koji se bave stambenom gradnjom“, rekao je načelnik opštine, Darko Tomaš.

Razmatrajući informaciju o zahtjevu komunalnih preduzeća Park i Vodovod za korekciju cijena usluga, lokalni parlament usvojio je zaključak, da smatra opravdanim zahtjev komunalnih preduzeća za korekcijom cijena pružanja usluga, ali da u roku od 15 dana nalaže KP „Park“ i „Vodovod“ da naprave dodatne analize efekata povećanja cijena, kao i prijedlog namjene utrošaka sredstava po osnovu povećanja cijena usluga.

Tomaš je naglasio da opština neće dozvoliti da neracionalnost plaćaju građani zbog čega su zatražene dodatne analize.

„Moj prijedlog na nekoj od narednih sjednica biće da sav prihod ostvaren povećanjem cijena komunalnih usluga mora biti na posebnom računu i da se može koristiti samo za nova ulaganja, za proširenje kapaciteta ili sanacije trenutnih troškova, a nikako za plate radnika, povećanje broja zaposlenih ili tekuće troškove koje sami zaposleni proizvode“, naglasio je Tomaš Srni.

On je dodao da rukovodstva preduzeća „Park“ i „Vodovod“ imaju rok od 15 dana da upotpune analize, dostave predložene krajnje cijene sa uračunatim PDV, definišu efekte za njihovo poslovanje i pokažu da će povećanje cijena dovesti do dugoročne stabilnosti.

Direktor Komunalnog preduzeća „Park“ Dragana Nježić rekla je, da je predloženo povećanje od oko 30 odsto jer po osnovu dosadašnjih ostvarenih mjesečnih prihoda nisu u mogućnosti servisirati sve nastale obaveze preduzeća.

Cijena za fizička lica u seoskom području bi iznosila 9,72 KM sa PDV-om za odvoz smeća svakih 15 dana, a oko 12,50 KM za sedmični odvoz, dok je u urbanoj zoni predviđeno povećanje od 30 odsto po kvadratu, naglasila je Nježićka.

Direktor preduzeća „Vodovod“ Ljubiša Sibinčić rekao je, da bi povećanje cijene vode za stanovništvo iznosilo 10 feninga, a za pravna lica 20 feninga po kubnom metru.

„Naša naplativost je viša od 98 odsto, naši građani su savjesni, ali veliki poremećaji na tržištu i najnovija odluka Vlade Srpske o povećanju plata opterećuju naše poslovanje“, rekao je on.

Prema proračunima preduzeća „Vodovod“ troškovi za jednu četvoročlanu porodicu u gradu povećali bi se za četiri KM mjesečno, što, smatraju, ne predstavlja veliki udar na kućne budžete.

Zatraženo je i povećanje cijena odvodnje otpadnih voda za domaćinstva sa sadašnjih 40 na 50 feninga, a za pravna lica sa 80 na 90 feninga. Preduzeće „Vodovod“ dalo je saglasnost da od povećanja cijena budu izuzete ustanove javne kulture, sportski klubovi, bolnice i vrtići.

I predsjednik Skupštine opštine Prnjavo, Željko Simić, saglasio se da su najveću pažnju jučerašnjeg skupštinskog zasjedanja izazvali prijedlozi komunalnih preduzeća za povećanje cijena usluga.

„Oba preduzeća su dobila rok da dostave detaljniju analizu o planiranoj raspodjeli sredstava od prihoda ostvarenog eventualnim povećanjem cijena, odnosno detaljnije analize opravdanosti korekcije cijena njihovih usluga“, rekao je Simić.

On je naglasio da se prilikom odborničke rasprave vodilo računa da bude bazira na realnim činjenicama, a manje na političkom prilazu problemu.

Na sjednici su, između ostalog, razriješeni su i ponovo imenovani vršioci dužnosti načelnika opštinskih odjeljenja, te usvojeno nekoliko odluka o prodaji nepokretnosti u svojini opštine.